Ma hazafelé megfogalmazódott bennem - miközben a kerületünkben lomtalanìtás van és ennek apropóján lomválogatás és gyūjtés - hogy bizony hálát érzek a lomisok iránt, akik jópár éve, de egy új szìnt hoztak be az újrahasznosìtás fogalomkörébe.
Persze, közgazdászok és / vagy szociológusok fanyaloghatnak és magyaráznák a helyzetet, mondjuk a megélhetési lomizás kifejezés kitalálásával és használatával, de valljuk be, ez a lomizás nem mai keletü.. mégis szerintem a tankönyvekbe még nem került bele, pedig
nagyban hozzájárul a termékek körforgásához,
ìgy egy kicsit a lelassuláshoz..,
az igazibb és õszintébb fenntartható fejlõdéshez (bevallom, nekem ez változatlanul puder a cégek többségétõl, és szintén csak a profit fenntartásáról és maximalizálásáról szól, egy újabb marketingfogás, ami mõgé elbújtathatom a profitéhségemet és, hogy egytálrizsértdolgoztatok Kìnában vagy Indiában.. , de kivételek azért szerencsére mindig vannak).
ahhoz, hogy a fiatal egyetemisták most ingyen jutottak az albérletükbe pár menõ vagy csak szükséges darabhoz,
A devecseri lomisok sok éve már, hogy fogalom lettek, akik ausztriai és németországi lomtalanìtásokkor elhoztak mindent, ami itthon piacképesnek gondoltak, legyen az ruha, kinõtt kerékpár vagy sìléc. Azután a budapesti lomtalanìtásokkor szintén más országokból jöttek a gyüjtögetõk és vitték oda, ahol erre nagyobb szükség volt.
Mindegyik esetben sok családnak lett ez megélhetési forrása, lett ebbõl bevétele. És bizony õk a gyakorlatban elültették és megvalósìtották a zerowaste fogalmát.
Minden tiszteletem az övék!
Esszenciaajánló: Réti kakukkszegfū: az életenergiák szabad áramlását támogatja
Szeretettel, Rita Monika